Nové povinnosti vlastníka jednotky
při stavebních úpravách
Doposavad zákon výslovně neupravoval povinnost vlastníka jednotky informovat správce domu (například Společenství Vlastníků Jednotek) o stavebních úpravách uvnitř bytu. I přesto tuto povinnost často ukládaly stanovy či jiné řády a pravidla SVJ. Od 1.7.2020 jsou taková oznámení povinni provést všichni vlastníci bez ohledu na to, zda je tato povinnost upravena v dokumentech konkrétního SVJ či nikoliv.
Stavební úpravy jsou pro tento případ vykládány široce. Nejde pouze o úpravy, které vyžadují součinnost s úřady (jejich povolení, příp. ohlášení), ale jakékoliv stavební úpravy, které mohou mít dopad na společné části domu a na ostatní vlastníky jednotek.
I nadále musí vlastník jednotky na základě předchozí výzvy umožnit správci domu provést ověření (například i umožněním přístupu do bytu)
, že stavební úpravy neohrožují
, nepoškozují
ani nemění společné části.
Zjistí-li správce domu ohrožení
, může se obrátit na soud a žádat provedení vhodných a přiměřených opatření k odvrácení hrozící škody.
Do doby vydání svého rozhodnutí může soud nařídit zákaz dalšího provádění stavebních úprav. Tudíž nejen délka stavebního řízení ale nově i soudní řízení iniciované správcem může prodloužit či ohrozit nebo prodražit provádění stavebních úprav.
Jaký dopad měl a má zákonodárce na mysli? Například již provádění jakýchkoliv stavebních úprav může mít vliv na společné části, protože po nich se pracovníci stavební firmy pohybují, přesunují materiál, odkládají v něm používaný materiál, zpravidla je tak i zašpiní a mohou je tak i poškodit.
Rekonstrukce jednotky obvykle znamená hluk, prach a nepořádek nejen pro Vás, ale také i pro Vaše sousedy.
Než začnete bourat, oznamte svůj záměr třeba na nástěnce, která bývá ve vstupním prostoru.
Dodržujte občanský zákoník, stanovy a domovní řád. Vyhnete se zbytečným konfliktům.
Když způsobíte škodu, vyřešte ji sami nebo s pomocí pojišťovny, a to co možná nejdříve.
Tímto předběžným opatřením může být uložen dočasný zákaz provádět tyto stavební úpravy, nežli rozhodne plnohodnotně soud.
Změní-li vlastník jednotky společné části bez souhlasu správce domu, může se správce domu domáhat u soudu žalobou, aby byly změny odstraněny a společné části uvedeny do původního stavu.
Vlastník není nikdy oprávněn provádět změny společných částí domu (např. nosné zdi, elektrické rozvody, výměnu elektrických svítidel ve společných prostorách, rozvody ústředního topení, radiátory, ale i balkony, terasy a lodžie atp.) bez souhlasu SVJ.
Informovat SVJ